Badaj się okresowo

04.01.2018

Badania okresowe są kolejnym elementem, o którym każdy chory powinien pamiętać. Pełnią one dwa cele. Po pierwsze pozwalają ocenić stan zdrowia pacjenta. Jest to niezwykle ważne, ponieważ przy większości chorób to, jak szybko zostaną wykryte i jak szybko wdrożone zostanie leczenie, jest kluczowe. Często wielu groźnych dla zdrowia i życia powikłań cukrzycy można byłoby uniknąć, gdyby terapia została wprowadzona odpowiednio wcześnie. Po drugie jest to moment na weryfikację postępów terapii i ewentualnego wprowadzenia zmian. Trzeba pamiętać o tym, aby pilnować terminów badań okresowych, bo mogą uratować zdrowie i życie pacjenta!

Wizyta u lekarza
URATOWAŁA IM STOPĘ!

Henryk czuł się dobrze. Nic go nie bolało, więc myślał, że kolejna kontrola u lekarza będzie czystą formalnością. Mylił się bardzo.

Cukrzyca osłabia i niszczy układ nerwowy. Przez co chory gorzej odczuwa ból. Wbrew pozorom jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ ból jest pierwszym sygnałem, że dzieje się coś złego.


Poszedłem do lekarza na wizytę, która miała być zwykłą formalnością. Okazało się inaczej. Wszystko było dobrze dopóki lekarz nie kazał zdjąć mi butów i nie obejrzał moich stóp. Okazało się, że na lewej stopie mam ranę. Dość dużą! Jak ja mogłem tego nie czuć! Lekarz powiedział, że przy cukrzycy to typowe i niestety bardzo niebezpieczne. Zbladłem, bo przypomniałem sobie, że czytałem w Internecie o amputacjach! Na szczęście lekarz mnie uspokoił. Powiedział, że problem nie jest jeszcze tak poważny i że wystarczy tylko zadbać o siebie i będzie dobrze. Kamień spadł mi z serca!

Nowości w temacie

Badania okresowe są niezwykle istotne dla pacjenta. To podczas nich jest czas, aby zapytać się o swój stan zdrowia oraz otrzymać odpowiedzi na pytania, które nas nurtują. Warto być do nich właściwie przygotowanym i mieć ze sobą listę pytań, jakie chcemy zadać lekarzowi oraz wymagane przez lekarza informacje (np. dzienniczek pomiarów).

*Przedstawione historie i postaci nie są prawdziwe. Teksty są materiałem edukacyjnym.
Konsultacja merytoryczna materiałów: Prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak
Przeczytaj także:
Fakty i mity
Cukrzyca na codzień
Kiedy ktoś z Twoich bliskich choruje na cukrzycę
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie i dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji w stopce, w zakładce Nota prawna.
Rozumiem
;