Konsultuj się z lekarzem

04.01.2018

To prawda, że sukces terapii w cukrzycy najbardziej zależy od samego chorego i jego zaangażowania. Jednak to lekarz i pielęgniarka diabetologiczna ustalają plan leczenia i pomagają go realizować. Na początku większość osób, która otrzymuje diagnozę, czuje się zagubiona. Szok i duża liczba informacji, które trzeba przyswoić, nie pomagają w zmianie nawyków i pamiętaniu o lekach, pomiarach itp. Bezcenna w tym momencie jest pomoc lekarza i pielęgniarki diabetologicznej. Oni są ekspertami w dziedzinie terapii cukrzycy i mogą podpowiedzieć, co w danym momencie robić. Dlatego należy zawsze pilnować terminów wizyt kontrolnych oraz, jeżeli uznamy to za potrzebne, odwiedzać lekarza lub pielęgniarkę częściej np. kiedy poczujemy się źle, albo z naszą masą ciała dzieje się coś niepokojącego. Najważniejsze jest, aby być z personelem medycznym szczerym i przygotowanym na wizytę (spisane pytania, glukometr, notatki z pomiarów ciśnienia i masy ciała itp.).

Przekręt
U LEKARZA!

Henryk bał się wizyty kontrolnej u lekarza diabetologa. Ostatnimi czasy pofolgował sobie z dietą i nie badał cukru tak często, jak powinien.

Henryk niepokoił się nadchodzącą wizytą kontrolną. W ostatnich miesiącach odpuścił dietę i zapominał o pomiarach cukru i ważeniu. W końcu były wakacje, a podczas nich wyjazd do córki, wyjścia na lody z wnukami i inne słodkie atrakcje. Ciężko wtedy sobie odmawiać przyjemności i pilnować pomiarów. Zresztą czuł się dobrze. No a teraz Henryk musiał opowiedzieć wszystko lekarzowi. Pokazać nieuzupełniony dzienniczek pomiarów. No, chyba że go trochę nadrobi… Pouzupełnia…

Henryk ostatnio w ogóle nie pilnował diety. Leki też przyjmował jak chciał. I to było widać. Wcześniej ładnie chudł, wyglądał lepiej i ogólnie miał więcej energii. I jakoś tak z tydzień przed wizytą u diabetologa, jak mu o niej przypomniałam, to struchlał. Po mojemu to mu było głupio, że tak sobie poluzował i nie chciał się do tego przyznać. Zaczął coś kombinować z pomiarami, uzupełniać dzienniczek, ale i tak to wszystko na nic. Lekarz poznał od wejścia, że coś jest nie tak. Na szczęście Henryk nie kontynuował swoich kłamstewek. Zapytany przez lekarza, powiedział jak było, że się nie pilnował i teraz ciężko jest mu wrócić do diety. Lekarz pomógł: zmodyfikował lekko leczenie, dał kilka rad i Henryk znów jest na dobrej drodze!

Nowości w temacie

Współpraca pomiędzy pacjentem, lekarzem i pielęgniarką diabetologiczną jest kluczowa dla właściwej terapii cukrzycy. Okazuje się, że duża część pacjentów najzwyczajniej zapomina o wskazaniach, jakie otrzymuje od specjalistów. Dlatego warto na wizytę zabrać notes i dokładnie zapisać to, co lekarz mówi. Drugim problemem jest oszukiwanie samego siebie i personelu medycznego, co do przestrzegania zaleceń. Jeżeli, któraś część terapii jest problematyczna w realizacji, lekarz powinien o tym wiedzieć. Jest możliwe, że specjaliści będą w stanie zaproponować inne rozwiązanie, które pomoże choremu i będzie dla niego mniej uciążliwe.

*Przedstawione historie i postaci nie są prawdziwe. Teksty są materiałem edukacyjnym.
Konsultacja merytoryczna materiałów: Prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak
Przeczytaj także:
Fakty i mity
Cukrzyca na codzień
Kiedy ktoś z Twoich bliskich choruje na cukrzycę
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie i dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji w stopce, w zakładce Nota prawna.
Rozumiem
;