Sprawdzaj poziom cukru

04.01.2018

Mierzenie poziomu cukru we krwi jest podstawą w leczeniu cukrzycy. Bez częstych i prawidłowo wykonanych pomiarów, ciężko jest ocenić skuteczność podjętej terapii, czy aktualny stan zdrowia. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, u których wykryto chorobę niedawno, bo zazwyczaj pacjent nie zna swojego ciała na tyle dobrze, żeby wiedzieć, jak organizm reaguje na konkretne posiłki czy zmianę otoczenia (np. na wakacjach). Większość glukometrów automatycznie zapisuje wykonane pomiary. Pacjent musi tylko pamiętać, aby ustawić na urządzeniu właściwą datę i godzinę oraz o tym, żeby zabrać glukometr ze sobą do lekarza.

Ukłucie
ZDROWIA!

Badanie poziomu cukru nie należy do przyjemnych. Nikt nie lubi się kłuć. Jest to jednak mała cena za utrzymanie się w zdrowiu!

Henryk nie miał problemu z badaniem poziomu cukru. Jako facet nie przejmował się ukłuciami i dzielnie mierzył cukier zgodnie z wytycznymi, które otrzymał od pielęgniarki.Z mierzeniem cukru to Henryk miał najmniej problemów z całej terapii. Zawsze lubił porządek i regularność, więc pamiętanie o pomiarach przychodziło mu łatwo. Jeżeli nic go nie rozkojarzyło, to zawsze pamiętał, aby sprawdzić, jak ma się glukoza. No i Henryk lubi gadżety! A ten glukometr fajny dostał, to się nim bawił. Fascynowało go, że takie małe urządzenie przydatne i ważne. Dzięki pomiarom wie też, co mu szkodzi. Jak zje coś niedobrego, to od razu widzi, że ma to przełożenie na jego zdrowie.

Nowości w temacie

Pomiary cukru pozwalają na szybką ocenę stanu zdrowia i postępów terapii. Wyniki zebrane z kilku tygodni mają dla lekarza bardzo dużą wartość. Na ich podstawie łatwiej jest lekarzowi dobrać odpowiednie leki.

*Przedstawione historie i postaci nie są prawdziwe. Teksty są materiałem edukacyjnym.
Konsultacja merytoryczna materiałów: Prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak
Przeczytaj także:
Fakty i mity
Cukrzyca na codzień
Kiedy ktoś z Twoich bliskich choruje na cukrzycę
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie i dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji w stopce, w zakładce Nota prawna.
Rozumiem
;