Przyjmuj leki

04.01.2018

Leki przeciwcukrzycowe są ważnym elementem terapii diabetologicznej. Aby były skuteczne, powinny być dobrze dobrane i odpowiednio przyjmowane. Ustaleniem terapii zajmuje się lekarz diabetolog i to z nim należy konsultować jakiekolwiek zmiany w zaleconym rozkładzie przyjmowania leków. Jeżeli w trakcie leczenia (np. przy dodaniu lub zmienieniu jakiegoś leku) poczujemy się gorzej, powinniśmy o tym poinformować lekarza. Bardzo ważne jest, aby bardzo dokładnie stosować się do wytycznych lekarza. Godziny przyjmowania leków i dawka są bardzo ważne! Warto również wiedzieć, że w cukrzycy lekarze mają do dyspozycji wiele różnych schematów leczenia i, o ile postaramy się im pomóc, na pewno dobiorą odpowiedni dla nas.

Sam lek
NIE WYSTARCZY

Leki są skuteczne tyko wtedy, jeśli przyjmujemy je zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Henryk był zadowolony. Powoli czuł, że odzyskuje kontrolę nad swoim zdrowiem. Odkąd dowiedział się, że ma cukrzycę udało mu się schudnąć, rusza się częściej i wydaje mu się, że lepiej rozumie swój organizm. Dawało mu to pewność siebie. Jak się okazało zbyt dużą.

Po diagnozie Henryk zaczął bardzo dużo czytać o swojej chorobie. Cieszyło mnie to. Raz, że się uczył nowych rzeczy, dwa bo bardziej dbał o siebie. Zaczął brylować w towarzystwie, chwaląc się wiedzą. Rósł w oczach! Myślał chyba, że o cukrzycy wie wszystko. Najgorzej, że sam zaczął majstrować przy lekach. Skończyło się to nie najlepiej – zasłabł, upadł i rozbił sobie głowę. A mówiłam, że od leków to jest lekarz! Teraz już nie kombinuje tylko bierze to, co lekarz przepisał. Regularnie jak w zegarku.

Nowości w temacie

W cukrzycy często stosuje się terapie skojarzone, czyli takie, w których przyjmuje się więcej niż jeden lek. Aby cała terapia była skuteczna ważne jest, aby dokładnie trzymać się wytycznych otrzymanych od lekarza. Nie można przyjmować leków w dowolnej konfiguracji i o dowolnej godzinie, ponieważ istnieje spora szansa, że działanie substancji leczniczych może być inne niż lekarz założył. A to może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia!

*Przedstawione historie i postaci nie są prawdziwe. Teksty są materiałem edukacyjnym.
Konsultacja merytoryczna materiałów: Prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak
Przeczytaj także:
Fakty i mity
Cukrzyca na codzień
Kiedy ktoś z Twoich bliskich choruje na cukrzycę
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie i dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji w stopce, w zakładce Nota prawna.
Rozumiem
;