Rusz się

04.01.2018

Spacerowanie nie wymaga specjalnego przygotowania ani sprzętu i, jak donoszą naukowcy, lepiej sprzyja naszemu zdrowiu niż siłownia. Ten rodzaj aktywności może wykonywać niemal każdy. Najlepiej zacząć od 20-30 minut energicznego spaceru dziennie, wydłużając dystans co tydzień, aby finalnie spacerować ok. 1 godz.

Spacer
ULECZYŁ ICH MAŁŻEŃSTWO

Nie spodziewali się, że spacer uzdrowi nie tylko ich ciała!

Stefania i Henryk od ponad dekady mają zdiagnozowaną cukrzycę. Przez chorobę musieli zmienić swoje życie. Jedzą zdrowiej, muszą pamiętać o lekach i codziennych spacerach. Wyszło im to na dobre, nie tylko zdrowotnie.

Odkąd codziennie spacerujemy z Henrykiem przynajmniej godzinę, w naszym małżeństwie dzieje się lepiej. Mamy wspólne zajęcie i czas żeby porozmawiać. Na początku było ciężko, ale mój mąż, który był lwem kanapowym, polubił chodzenie. Nie mogłam uwierzyć. Teraz szuka nowych, ciekawych miejsc, do których moglibyśmy pójść! Można powiedzieć, że spacery tchnęły w nasze małżeństwo nowe życie!

Nowości w temacie

Według naukowców idealną dzienną dawką ruchu jest 10 tysięcy kroków. Używając uniwersalnych miar mówimy o ok. 5 km. To sporo, ale nie musimy pokonywać całej trasy „na raz”. Można podzielić sobie spacer np. na trzy części. Wysiąść z autobusu dwa przystanki wcześniej, rano nie iść do najbliższego sklepu tylko wybrać ten dalszy, a wieczorem ruszyć na dłuższą wyprawę. 

Najkorzystniej jest chodzić po posiłku. Wysiłek fizyczny pomaga wówczas naszemu ciału poradzić sobie z nadmiarem glukozy.

*Przedstawione historie i postaci nie są prawdziwe. Teksty są materiałem edukacyjnym.
Konsultacja merytoryczna materiałów: Prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak
Przeczytaj także:
Fakty i mity
Cukrzyca na codzień
Kiedy ktoś z Twoich bliskich choruje na cukrzycę
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie i dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji w stopce, w zakładce Nota prawna.
Rozumiem
;