Pilnuj wagi ciała

04.01.2018

Pilnowanie masy ciała jest niezwykle ważne dla każdego, a w szczególności dla osoby chorej. Gwałtowne zmiany masy ciała mogą być sygnałem, że z naszym ciałem dzieje się coś złego. Najlepiej ważyć się raz w tygodniu, tego samego dnia i o tej samej porze. Warto zapisywać wyniki wraz z datą ważenia i pokazać nasze zapiski lekarzowi. Notatki pozwolą też ustalić, czy zastosowana terapia jest skuteczna.

Odważ się
ŻYĆ ZDROWIEJ!

Henryk nie lubił się ważyć i nie potrafił zrozumieć, czemu to takie istotne.

Henryk nie miał nawyku kontrolowania swojej masy ciała. To lubiła robić Stefania, a jeszcze bardziej ich córka, kiedy mieszkała z nimi. Henrykowi wydawało się to mało męskie, żeby przejmować się tym, ile obecnie kilogramów wskazuje ten kwadratowy przedmiot w łazience.

Henryk zdziwił się, kiedy lekarz powiedział, że ma się regularnie ważyć. Trzeba było widzieć jego minę! Nie rozumiał, czemu ma to robić. Pielęgniarka wytłumaczyła mu, że dzięki temu będą wiedzieć czy chudnie w dobrym tempie (ani za szybko, ani za wolno) oraz czy nie dzieje się z nim nic złego. Teraz jaki jest dumny, kiedy waga wskaże mniej kilogramów niż poprzednio! Daje mu to super motywację!

Nowości w temacie

Co nowego w tym temacie? 

Masa ciała jest bardzo ważnym wskaźnikiem naszego stanu zdrowia. Jeżeli nagle, bez wyraźnej przyczyny, zauważalnie schudliśmy lub przytyliśmy, to może być to sygnał, że z naszym ciałem dzieje się coś złego. Wbrew pozorom nagła utrata masy ciała nie jest czymś dobrym. Może niekiedy wskazywać, że coś się z nami dzieje niedobrego. W przypadku, kiedy stosujemy dietę, najzdrowiej jest chudnąć ok. 0,5 do 1 kilograma na tydzień, czyli od 2 do 4 kilogramów w miesiącu.

*Przedstawione historie i postaci nie są prawdziwe. Teksty są materiałem edukacyjnym.
Konsultacja merytoryczna materiałów: Prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak
Przeczytaj także:
Fakty i mity
Cukrzyca na codzień
Kiedy ktoś z Twoich bliskich choruje na cukrzycę
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie i dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji w stopce, w zakładce Nota prawna.
Rozumiem
;