Zachowaj właściwą dietę

04.01.2018

„Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę” — te słowa Paracelsusa, niemieckiego lekarza i przyrodnika, świetnie odnoszą się do diety. Zła dieta jest jedną z głównych przyczyn wystąpienia cukrzycy. Jedzenie za dużej ilości złego jakościowo jedzenia sprawia, że prędzej czy później organizm przestanie funkcjonować prawidłowo i zaczną się problemy. Dlatego tak istotne jest, aby chory jak najszybciej zmienił swoją dietę na zdrowszą. Wbrew obiegowej opinii, nie polega to na ciągłym głodowaniu. Pacjenci muszą się po prostu stosować do kilku zaleceń: jeść mniej i regularnie, do każdego posiłku dodawać warzywa oraz unikać węglowodanów prostych (np. słodyczy i białego pieczywa).

Przez żołądek
DO ZDROWIA!

Henryk i Stefania byli zaskoczeni, że zdrowe jedzenie może być lekiem!

Henryk i Stefania zanim dowiedzieli się, że jedno z nich choruje na cukrzycę, jedli normalnie i zdrowo. Tak im się przynajmniej wydawało. Stefania gotowała codziennie. Używała świeżych składników i przepisów, które znała. Na stole królował schabowy z zasmażaną kapustą, golonka, żeberka i mielone. Wieczorem zawsze jedli kawałek ciasta lub coś słonego np. chipsy. Jakie było ich zdziwienie, kiedy dowiedzieli się, że jedząc, jak im się wydawało, zdrowo, tak naprawdę sobie szkodzili.

Jedliśmy normalnie. Zdrowo chyba. Znaczy nic się nie działo i czuliśmy się dobrze. No i w końcu ja zachorowałem na cukrzycę. Dopiero wtedy dowiedziałem się, że to, jak jedliśmy nie było dobre. Okazało się, że musimy zmienić naszą dietę. Myśleliśmy ze Stefanią, że będziemy żyć cały dzień na samych warzywach i innych wymysłach. Nie mówiąc już, ile to wszystko będzie kosztować. Okazało się jednak, że zdrowa dieta jest prosta i smaczna. I nie wydajemy wcale więcej na jedzenie, a czujemy się oboje znacznie lepiej. Wystarczyło tylko trzymać się kilku prostych zasad. Na początku było ciężko, ale szybko się przyzwyczailiśmy.

Nowości w temacie

Jedną z najważniejszych rzeczy w terapii cukrzycy jest zdrowa dieta. Chorym poleca się dietę śródziemnomorską lub dietę o niskiej zwartości soli i dużej zawartości warzyw (dieta DASH, która dodatkowo dba o ciśnienie krwi). Oprócz rodzaju diety bardzo istotna jest regularność przyjmowanych posiłków i ich wielkość. Nie można jeść ani za dużo, ani za mało. Na początku najlepiej zapytać o poradę żywieniową specjalisty: lekarza, pielęgniarki diabetologicznej lub dietetyka.

*Przedstawione historie i postaci nie są prawdziwe. Teksty są materiałem edukacyjnym.
Konsultacja merytoryczna materiałów: Prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak
Przeczytaj także:
Fakty i mity
Cukrzyca na codzień
Kiedy ktoś z Twoich bliskich choruje na cukrzycę
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie i dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji w stopce, w zakładce Nota prawna.
Rozumiem
;