Powikłania poważna sprawa

04.01.2018

Najgroźniejsze w cukrzycy są jej powikłania, które jeżeli nie będą odpowiednio leczone, mogą doprowadzić do trwałego kalectwa lub śmierci. Dzielimy je na ostre i przewlekłe. Do pierwszych zaliczamy np. śpiączkę cukrzycową, wywołaną za niskim lub za wysokim poziomem cukru we krwi. 

Zbyt wysoki poziom cukru, utrzymujący się przez długi czas, powoduje niekorzystne zmiany w naczyniach i nerwach, które przyczyniają się do powstania powikłań przewlekłych. Konsekwencją mogą być m.in. choroby sercowo-naczyniowe, tj. udar mózgu lub zawał serca. Oba typy powikłań są równie groźne i aby im przeciwdziałać niezbędne jest konsekwentne realizowanie zaleceń lekarza.

Powikłania
TWÓJ WRÓG

Powikłania cukrzycy są śmiertelnie niebezpieczne!

Henryk od momentu, kiedy usłyszał od lekarza, że ma cukrzycę, przebył długą drogę, podczas której ciągle uczy się nowych rzeczy o swojej chorobie. Po tym, jak nagle wylądował w szpitalu z powodu cukrzycy, zaczął czytać o jej powikłaniach i przestraszył się nie na żarty.

Początkowo Henryk nie przejmował się swoją chorobą, bo myślał, że jakoś to będzie. Wszystko zmieniło się, jak zasłabł i trafił do szpitala. Tam go nastraszyli. Zaczął czytać w internecie o powikłaniach w cukrzycy i od tego zaczął się stresować. Przestał jeść, mało spał — normalnie zaczęłam się o niego martwić. Był pewien, że te wszystkie powikłania przytrafią się mu na pewno. Na szczęście namówiłam go do rozmowy z lekarzem. A ten tym razem go uspokoił, że owszem, powikłania są groźne, ale można im zapobiec. Trzeba się tylko wziąć za siebie. I Henryk się wziął — jestem z niego taka dumna.

Nowości w temacie

Najczęstszym powikłaniem cukrzycy i główną przyczyną zwiększonej śmiertelności są choroby układu sercowo-naczyniowego tj. zawał czy udar. Z powodu choroby wieńcowej umiera ponad połowa chorych na cukrzycę. Obecność cukrzycy i choroby wieńcowej zwiększa 2–3-krotnie ryzyko zgonu u mężczyzn i aż 3–5-krotnie u kobiet. Dlatego tak istotna jest profilaktyka powikłań sercowo-naczyniowych.

*Przedstawione historie i postaci nie są prawdziwe. Teksty są materiałem edukacyjnym.
Konsultacja merytoryczna materiałów: Prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak
Przeczytaj także:
Fakty i mity
Cukrzyca na codzień
Kiedy ktoś z Twoich bliskich choruje na cukrzycę
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie i dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji w stopce, w zakładce Nota prawna.
Rozumiem
;