Działaj w drużynie

04.01.2018

Cukrzyca jest chorobą, z której nie da się w prosty sposób wyleczyć. Chory po otrzymaniu diagnozy musi nauczyć się żyć w oparciu o nowe zasady. Nie jest to łatwe. Dlatego tak istotna jest pomoc bliskich. Wsparcie i dobre słowo są nieocenione w trudnych chwilach. Chory nie powinien więc ukrywać swojej choroby przed najbliższymi. Dzięki temu łatwiej będzie im reagować na nową sytuację np. uwzględniając wymogi diety chorego na wspólnym obiedzie.

Rodzina
TO JEST SIŁA!

Henryk wiedział, że rodzinę ma świetną. Nigdy jednak nie spodziewał się, że są aż tak obrotni!

Henryk przez długi czas unikał rozmowy o swojej chorobie z najbliższymi. Głupio było mu się przyznać do cukrzycy. Nie chciał też obarczać innych swoimi problemami.


Henryk na początku wstydził się swojej choroby. Ja wiedziałam o diagnozie, ale nikt więcej. Jak na przyjęciu, ktoś pytał czy Henryk chce ciasta, ja odpowiadałam, że nie bo ma cukrzy… I dalej nie byłam w stanie dokończyć. Henryk zagłuszał mnie chrząkaniem. Dziwne to było. W końcu przełamał się podczas wigilii. Powiedział, ze jest chory, wszyscy się przejęli i zaczęli pytać czemu nie powiedział wcześniej. Ktoś przypomniał, że ciotka Ola też ma cukrzyce i ma się dobrze, ktoś zapytał czy był u dietetyka, bo akurat zna dobrego. Henryk wydawał się być zadowolony z zainteresowania. Teraz, jak chodzimy na uroczystości rodzinne, to na Henryka czeka specjalny posiłek, a mój mąż czuje się bardzo wyróżniony!

Nowości w temacie

Wsparcie rodziny jest bardzo ważne dla chorego. Im więcej osób w otoczeniu pacjenta wie o jego chorobie oraz o konsekwencjach jakie za sobą niesie, tym łatwiej będzie  mu pilnować leczenia: więcej osób może przypomnieć o pomiarze cukru lub przyjęciu leków. Dodatkowo, w przypadku zasłabnięcia, więcej osób wie, co jest jego przyczyną i jak zareagować.

*Przedstawione historie i postaci nie są prawdziwe. Teksty są materiałem edukacyjnym.
Konsultacja merytoryczna materiałów: Prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak
Przeczytaj także:
Fakty i mity
Cukrzyca na codzień
Kiedy ktoś z Twoich bliskich choruje na cukrzycę
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie i dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji w stopce, w zakładce Nota prawna.
Rozumiem
;