Przyjmij odpowiedzialność!

04.01.2018

Cukrzyca jest poważną chorobą przewlekłą, z którą trzeba nauczyć się radzić sobie przez całe życie. Leczenie opiera się w głównej mierze na zaangażowaniu chorego. Bez niego nawet najlepszy lekarz i leki nie pomogą. To, jak dana osoba stosuje się do zaleceń – zmiany diety, zwiększenia aktywności fizycznej, regularności przyjmowania leków i wykonywania pomiarów cukru – ma wpływ na długość życia pacjenta! Dlatego sam chory musi jak najszybciej zdać sobie sprawę, że to on w głównej mierze odpowiada za swoje zdrowie.

Wziąłem sprawy
W SWOJE RĘCE!

Henryk nie wiedział, że w cukrzycy jego styl życia jest znacznie ważniejszy niż leki!

Henryk dziesięć lat temu dowiedział się, że ma cukrzycę. Początkowo bagatelizował sprawę. Myślał, że pobierze jakieś leki, i za miesiąc, góra dwa, będzie zdrowy. Teraz śmieje się ze swojej naiwności, która omal nie wpędziła go do grobu.

Na początku myślałem, że cukrzyca to tak, jak zapalenie płuc. Samo nie przejdzie, ale weźmie się jakieś leki i będzie dobrze. I tak sobie brałem te leki, jak chciałem, jadłem po staremu, a z aktywności fizycznej, to praktykowałem otwieranie lodówki. Wszystko zmieniło się, kiedy poczułem się źle, zasłabłem i wylądowałem w szpitalu. Przestraszyłem się nie na żarty – lekarz powiedział, że mam problemy z krążeniem i jak dalej nie będę stosował się do jego wytycznych, to skończy się to tragicznie. Postanowiłem więc wziąć sprawy w swoje ręce i nie dać się chorobie!

Nowości w temacie

Eksperci są zgodni, że w leczeniu cukrzycy najważniejszy jest pacjent, który sam dla siebie jest najlepszym lekarzem. Bez jego zaangażowania w leczenie, pilnowania diety, pomiarów cukru i ciśnienia, przyjmowania leków i codziennej aktywności fizycznej, nie ma mowy o skutecznym kontrolowaniu cukrzycy. 

*Przedstawione historie i postaci nie są prawdziwe. Teksty są materiałem edukacyjnym.
Konsultacja merytoryczna materiałów: Prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak
Przeczytaj także:
Fakty i mity
Cukrzyca na codzień
Kiedy ktoś z Twoich bliskich choruje na cukrzycę
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie i dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji w stopce, w zakładce Nota prawna.
Rozumiem
;