Za stan przedcukrzycowy uważa się występowanie nieprawidłowej glikemii na czczo (IFG) i/lub nieprawidłowej tolerancji glukozy (IGT). Zaburzenie to predysponuje do wystąpienia cukrzycy typu 2 w przyszłości, jeśli nie zostaną wdrożone odpowiednie działania zapobiegawcze.

W 2016 roku opublikowane zostało badanie dotyczące potencjalnego wpływu treningu siłowego na poprawę gospodarki węglowodanowej. W próbie wzięło udział 159 otyłych osób w wieku 55-65 lat ze stwierdzonym stanem przedcukrzycowym. Specjalnie zaplanowany program treningu trwał 12-tygodni.

Przed rozpoczęciem badania oraz po jego zakończeniu badani byli poddani różnym testom, między innymi badaniu składu ciała, pomiarowi masy ciała, badaniu siły mięśniowej, glukozy na czczo oraz OGTT. Pacjenci przydzieleni zostali do trzech grup: osoby z IFG (n=73), osoby z IGT (n=21) oraz osoby z dwoma zaburzeniami IGF/IGT (n=65).

Badanie wykazało, iż włączenie treningu siłowego spopowodowało wzrost siły mięśniowej klatki piersiowej o 27%, a nóg o 18% oraz zmniejszenie obwodu talii o około 1%. Odnotowano także spadek tłuszczowej masy ciała o 0,6% oraz wzrost beztłuszczowej masy ciała o 1,3%. Nie zaobserwowano zmian w wartościach glukozy na czczo, natomiast wyniki OGTT spadły o około 1,1 mmol/l w grupie IGT i o 1,06 mmol/l w grupie IFG/IGT, jednak nie zmieniły się w grupie IFG.

Na podstawie powyższego badania można wnioskować, że włączenie treningu siłowego u pacjentów ze stwierdzonym stanem przedcukrzycowym może poprawiać wyniki doustnego testu obciążenia glukozą u części pacjentów. Wydaje się więc, iż trening siłowy może przynosić dodatkową korzyść u osób z prediabetes, najlepiej jednak połączyć go z innymi modyfikacjami stylu życia.

Eikenberg JD, Savla J, Marinik EL, et al. Prediabetes Phenotype Influences Improvements in Glucose Homeostasis with Resistance Training. Atkin SL, ed. PLoS ONE. 2016;11(2):e0148009. doi:10.1371/journal.pone.0148009.

Zobacz również

Poleć Diaforum znajomemu!

Wyślij >
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie i dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji w stopce, w zakładce Nota prawna.
Rozumiem