Cukrzyca ciążowa jest stanem pojawiającym się po raz pierwszy w ciąży i ustępującym krótko po jej zakończeniu.

Stanowi poważne schorzenie, gdyż może powodować komplikacje zarówno dla przebiegu samej ciąży, rozwoju płodu, jak i prowadzić w późniejszym okresie do rozwoju cukrzycy u matki. Z tego powodu niezwykle istotne jest podejmowanie działań, które zapobiegają pojawieniu się choroby w tym szczególnym okresie życia.

W opublikowanym w 2017 roku na łamach czasopisma Diabetic Medicine badaniu zainteresowano się wpływem jakości i długości snu na ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej. W badaniu wzięło udział 12 506 Chinek. W 24-28 tygodniu ciąży kobiety miały wykonany doustny test obciążenia 50g glukozy. U pacjentek, u których otrzymane wartości przekroczyły 7,8 mmol/l zrobiono dodatkowo doustny test obciążenia 75g glukozy. Cukrzycę ciążową zdiagnozowano zgodnie z wytycznymi IADPSG. Jakość snu kobiety oceniały za pomocą specjalnie zaprojektowanego kwestionariusza.

Stwierdzono zależność pomiędzy dłuższym niż 9 godzin i krótszym niż 7 godzin snem a zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy ciążowej. Także gorsza jakość snu, którą zadeklarowało 2,2% kobiet, predysponowała do wystąpienia tego schorzenia.

Biorąc pod uwagę wyniki powyżej przytoczonego badania podczas ciąży należy zwracać szczególną uwagę na dobrą jakość snu i odpowiedni czas jego trwania.

Wang H., Leng J., Li W. I wsp., Sleep duration and quality, and risk of gestational diabetes mellitus in pregnant Chinese women, Diabet. Med. 34, 44–50 (2017).

Zobacz również

Poleć Diaforum znajomemu!

Wyślij >
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie i dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji w stopce, w zakładce Nota prawna.
Rozumiem