W dotychczas przeprowadzonych obserwacjach wykazano, iż konsumpcji czerwonego wina towarzyszy zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych. Proponowanie alkoholu chorym na cukrzycę typu 2 budzi jednak spore wątpliwości. Ponadto, nie przeprowadzono dotychczas randomizowanych, kontrolowanych placebo badań w tym względzie.

Autorzy Y. Gepner, R. Gotan, I. Harman-Boehm i wsp. w doniesieniu: “Effects of initiating moderate alcohol intake on cadiometabolic risk in adults withtype 2 diabetes. A 2-year randomized, controlled trial Two-Year Moderate Alcohol Intervention in Adults with type 2 diabetes”, które ukazało się w Ann Intern Med, 2015, 163, 8, 569-579 poszukiwali odpowiedzi na pytanie, jak spożycie wina u chorych na cukrzycę typu 2 wpływa na parametry ryzyka sercowo-naczyniowego.

Autorzy do badania włączyli chorych na cukrzycę typu 2, którzy otrzymywali 150ml czerwonego wina lub wina białego, bądź wody mineralnej do obiadu przez okres 2 lat. Wszyscy badani byli na diecie śródziemnomorskiej bez ograniczeń kalorycznych.

Za pierwszorzędny punkt końcowy przyjęto zmianę w stężeniu glukozy i lipidów. U badanych przeprowadzono także badania genetyczne, określono zmiany ciśnienia tętniczego krwi oraz parametry wątrobowe. Do badania włączono ostatecznie 224 chorych, z których po pierwszym roku badania pozostało 94%, a po drugim roku 87%.

Autorzy wykazali, że czerwone wino powodowało wzrost stężenia HDL-cholesterolu o 0,05 mmol/l (95% CI 0,04-0,06, p<0,001), lipoproteiny a1 o 0,03g/l (95% CI 0,012-0,06, p<0,001) oraz spadek stosunku cholesterolu całkowitego o 0,27 (95% CI -0,52-0,01, p=0,039). Tylko u osób wolno metabolizujących alkohol (ADH1B*1 gen) wykazano znaczny efekt zarówno we wpływie wina białego jak i czerwonego na poprawę wyrównania glikemii (obniżenie FPG i HbA1c) w porównaniu do osób szybko metabolizujących alkohol (ADH1B*2 gen).

Po zakończonym postępowaniu nie stwierdzono różnic w ciśnieniu tętniczym i zawartości tłuszczu w organizmie. Poprawie uległa natomiast jakość snu osób spożywających wino. Generalnie rzecz ujmując, picie czerwonego wina zmniejszyło ilość komponentów zespołu metabolicznego o 0,34 (95% CI -0,68-0,001, p=0,049). Autorzy sugerują zatem, że umiarkowane spożycie wina, głównie czerwonego, w przypadku chorych z typem 2 cukrzycy jest bezpieczne i w umiarkowanym stopniu zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe. Wykazano także znaczenie czynników genetycznych związanych z metabolizowaniem alkoholu w poprawie wyrównania gospodarki węglowodanowej.

Źródło: Y. Gepner, R. Gotan, I. Harman-Boehm i wsp.: “Effects of initiating moderate alcohol intake on cadiometabolic risk in adults withtype 2 diabetes. A 2-year randomized, controlled trial Two-Year Moderate Alcohol Intervention in Adults with type 2 diabetes”

Zobacz również

Poleć Diaforum znajomemu!

Wyślij >
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie i dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Pliki te można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji w stopce, w zakładce Nota prawna.
Rozumiem